Lai rosinātu liepājniekus šķirot atkritumus aktīvāk, maija sākumā "Vides pakalpojumu grupa" sadarbībā ar vides apsaimniekošanas uzņēmumu "Eko Rija" Dzērves ielā 25 uzsāka sociālu eksperimentu. Tā laikā papildus konteineriem plastmasai, papīram un stiklam koplietošanas telpās tika izvietotas urnas izlietotajām baterijām un makulatūrai.

Noslēdzies atkritumu šķirošanas eksperiments Liepājā

Lai rosinātu liepājniekus šķirot atkritumus aktīvāk, maija sākumā "Vides pakalpojumu grupa" sadarbībā ar vides apsaimniekošanas uzņēmumu "Eko Rija" Dzērves ielā 25 uzsāka sociālu eksperimentu. Tā laikā papildus konteineriem plastmasai, papīram un stiklam koplietošanas telpās tika izvietotas urnas izlietotajām baterijām un makulatūrai. 

Eksperiments ir noslēdzies, un iesaistītās puses – pilnsabiedrība "Vides pakalpojumu grupa" un Dzērves ielas 25. nama iedzīvotāji – izdarījuši secinājumus par paveikto. "Es teiktu tā – ne visi uzreiz ielēca šajā vilcienā," atkritumu šķirošanas eksperimentu raksturo Dzērves ielas 25. nama vecākais Andis Dzērve. "Iespējams, man vajadzēja informēt iedzīvotājus vēl aktīvāk. Taču, dzirdot atkritumu apsaimniekotāja teikto par mūsu rezultātiem, ir prieks. Tikai četrās no divdesmit vienas atkritumu izvešanas reizes sašķirotais materiāls nebija derīgs. Domāju, ka cilvēkiem bez pieredzes šķirošanā tas ir labs rādītājs."

Pilnsabiedrības "Vides pakalpojumi Liepājai" izpilddirektore Ramona Pitena uzslavēja mājas iedzīvotājus – tas bijis liels izaicinājums mājai ar tik daudz dzīvokļiem. "Jau sākotnēji sapratām, ka iedzīvotājiem ar tik dažādu pieredzi un uzskatiem par šķirošanas nepieciešamību tas nebūs viegli. Taču šobrīd esam gandarīti par rezultātiem un iedzīvotāju vēlmi šķirot."

Nodoklis stimulēs šķirot aktīvāk

Kā atzina A. Dzērve, eksperimenta rezultāti tiešā veidā iedzīvotāju maciņos izmaiņas neatstāja, taču nākotnē tas viss noteikti mainīsies. "Ja paaugstināsies dabas resursa nodoklis un summa par atkritumu izvešanu, kas šobrīd ir 3 eiro, pacelsies līdz, piemēram, 10 eiro, tad gan cilvēki sāks domāt," viņš saka. Nama vecākā teikto apstiprina arī R. Pitena – līdz 2023. gadam dabas resursu nodoklis par atkritumu apglabāšanu poligonos pakāpeniski celsies, līdz ar ko šķirotajam materiālam pieaugs vērtība. "Būtība jau ir ne tikai izmaksās. Kad apģērbs mums vairs neder vai nepatīk, aizdomājamies, kā to varētu vēlreiz izmantot vai nodot kādam, kas to valkās. Tieši tāpat būtu jārīkojas ar pārstrādājamiem materiāliem – papīru, stiklu, plastmasu. Kāpēc  aprakt atkritumu poligonā, ja to var izmantot?"

Eksperiments - sākums šķirošanai

Atskatoties uz veikto eksperimentu, A. Dzērve uzskata, ka tas ir tikai sākums, tā teikt, ieskriešanās periods, un tic, ka šķirošanā namam turpmāk veiksies arvien labāk. "Ir vajadzīga uzņēmība – jāsasauc sapulces, jāizrunā un jāskaidro viss, kas iedzīvotājiem līdz galam nav skaidrs. Un tā katrā kāpņu telpā," saka nama vecākais. Viņaprāt, iedzīvotāju uzskati par atkritumu šķirošanu arvien mainīsies – ja agrāk par "baltajiem zvirbuļiem" tika uzskatīti tie cilvēki, kas aktīvi šķiroja atkritumus, tad tagad šāds apzīmējums ir tiem, kas to nedara. "Ja visur iedzīvotāji šķirotu, tad darbs ar cilvēkiem būtu vieglāks. Arī uz mūsu māju reizēm atnāk dzīvot kāds, kas agrāk dzīvojis citur. Tad ar šo cilvēku pastiprināti ir jākomunicē par šķirošanas nozīmi."

Liepājnieki šķiro arvien aktīvāk

Kā norāda R. Pitena, atkritumu šķirošanas paradumi Liepājā tiešām kļūst arvien pozitīvāki: "Liepāja vispār ir absolūts pirmrindnieks  starp citām Latvijas pašvaldībām. Šobrīd jau ievērojams skaits daudzdzīvokļu namu ir lēmuši par labu atkritumu šķirošanai. Tāpat šī tendence vēršas plašumā privātmāju vidū, kur tas, protams, ir vienkāršāk izdarāms un arī sašķirotais materiāls ir kvalitatīvāks. Daudzdzīvokļu namu iemītniekus savukārt vēlamies aicināt respektēt tos, kas atkritumus ir izvēlējušies šķirot. Neviens cilvēks netiek piespiests to darīt, un ikvienam ir tiesības visus atkritumus bērt kopējā nešķiroto atkritumu konteinerā. Taču vienīgais lūgums ir nebojāt šķirošanu tiem, kas to dara, – nebērt visus sadzīves atkritumus šķirošanas konteineros."

< atpakaļ