“Ja vīrusi mums neļauj tikties klātienē, atrodam ne mazāk atraktīvu veidu, kā izzinoši, vērtīgi un saprotami nozīmīgus vides jautājumus mācīties attālināti. Ātri reaģējot uz jaunā koronavīrusa radītajiem ierobežojumiem, izstrādājām jaunu, attālinātam mācību režīmam piemērotu programmu. Tagad esam to notestējuši un zinām - ja arī rudenī epidemioloģiskās situācijas dēļ mācības nebūs iespējams īstenot klātienē, par nozīmīgiem vides jautājumiem skolēniem interesanti un atraktīvi mācēsim pastāstīt arī attālināti,” pēc sekmīgi noritējušām attālinātām nodarbībām Ikšķiles vidusskolā, atzīst izlietotā iepakojuma apsaimniekošanas uzņēmuma "EKO Rija” vides izglītības komanda.

Skolēniem patīk atkritumu šķirošanu apgūt un izprast ar testiem, kas labi strādā arī attālinātā mācību režīmā

“Ja vīrusi mums neļauj tikties klātienē, atrodam ne mazāk atraktīvu veidu, kā izzinoši, vērtīgi un saprotami nozīmīgus vides jautājumus mācīties attālināti. Ātri reaģējot uz jaunā koronavīrusa radītajiem ierobežojumiem, izstrādājām jaunu, attālinātam mācību režīmam piemērotu programmu. Tagad esam to notestējuši un zinām - ja arī rudenī epidemioloģiskās situācijas dēļ mācības nebūs iespējams īstenot klātienē, par nozīmīgiem vides jautājumiem skolēniem interesanti un atraktīvi mācēsim pastāstīt arī attālināti,” pēc sekmīgi noritējušām attālinātām nodarbībām Ikšķiles vidusskolā, atzīst izlietotā iepakojuma apsaimniekošanas uzņēmuma "EKO Rija” vides izglītības komanda.Martā jaunais koronavīruss un tā izraisītā slimība Covid19 radīja lielu izaicinājumu visai izglītības sistēmai. Tika atceltas jebkāda veida klātienes mācības skolās, tostarp strauji bija jāpārtrauc arī “Eko Rijas” vides izglītības komandas lekcijas, kas iepriekš visa mācību gada garumā bija sekmīgi notikušas daudzās skolās. Lekcijās 4., 5. un 6. klašu skolēni jautrā un atraktīvā veidā kopā ar “Eko Rija” komandu mācījās pareizu atkritumu šķirošanu, izzināja iemeslus, kādēļ šķirošana vajadzīga, un meklēja veidus, kā pie aktīvākas šķirošanas radināt arī savus vecākus un vecvecākus. 

“Mācībām pārejot attālinātā režīmā joprojām bija ne viena vien izglītības iestāde, kas gaidīja savu kārtu uz mūsu komandas lekcijām – tikšanās bija saplānotas līdz pat pašam mācību gada noslēgumam. Ātri ļāvāmies izaicinājumam atrast atraktīvu veidu, kā lekcijas par nozīmīgiem vides jautājumiem, dabas saudzēšanu un atkritumu šķirošanu novadīt attālināti un – mums tas izdevās. Radījām jaunu programmu, kas balstīta īsā skaidrojumā par nozīmīgiem vides saudzēšanas un saglabāšanas jautājumiem – par atkritumiem, ko katrs radām, par atkritumu šķirošanu un šķirošanas iespējām. Savukārt pēc informatīvā materiāla sekoja āķīgi un interesanti testi, kas ne vien ļauj novērtēt to, kā skolēni dzirdējuši stāstīto, bet arī liek viņiem par katru no jautājumiem padomāt vēl kādu mirkli ilgāk. Tātad – bērna apziņā katrs no jautājumiem tiek nostiprināts un ir pamats domāt, ka šādā veidā lekcijas mums ļauj būt vēl efektīvākiem,” vērtē “Eko Rija” vides izglītības programma.

 Maijā pēc jaunās programmas vides izglītības programma attālināti notika piecās Ikšķiles vidusskolas klasēs 2. līdz 4. klašu grupā. Testu pēc attālinātajām nodarbībām pildīja vairāk nekā simts skolēnu, kas kopumā turpat 90% testa jautājumus mācēja atbildēt pareizi. To, ka jaunā programma ir izstrādāta labi un sniedz arī labus rezultātus atzīst Ikšķiles vidusskolas mācībspēki: “Jauniešiem lielākoties ir vizuāla uztvere un labāk tiek apgūta viela, kas nevis jālasa, bet ir sasaistīta ar interaktīvu līdzdalību un praktisku iesaisti. Šajos nebūt ne vienkāršajos apstākļos, tas ir izaicinājums, bet redzam, ka jaunā stila mācību programma ar testu jauniešiem bija saprotams, uztverams, interesants un izpildāms uzdevums. Šāda veida aktivitātes noteikti jāturpina, akcentu liekot uz vērtīgās informācijas pasniegšanu interesantos un interaktīvos veidos.” 

Ņemot vērā pozitīvos rezultātus jaunajai vides izglītības programmai, kas pasniedzama arī attālinātā mācību režīma laikā, “Eko Rija” arī turpmāk jauniegūto pieredzi izmantos, lai sabiedrības izglītošanas aktivitātēs būtu iespējams iesaistīt iespējami plašu auditoriju. 

“Jaunā pieredze atklāja jaunas iespējas un zinām, ja arī rudenī epidemioloģiskās situācijas dēļ mācības nebūs iespējams īstenot klātienē, ar jauno saturu mācēsim skolēniem par nozīmīgiem vides jautājumiem interesanti pastāstīt arī attālināti. Jau domājam par to, kā šādas attālinātās programmas padarīt vēl interesantākas un atraktīvākas. Taču pati būtiskākā atziņa ir gūta – jauniešiem patīk atkritumu šķirošanu apgūt un izprast ar testiem, kas iegūto informāciju ļauj ne vien vieglāk uztvert, bet arī nostiprināt un rosina skolēnus uz aktīvu rīcību, aicinot atkritumus sākt šķirot arī pašu mājās kopā ar vecākiem,” tā izlietotā iepakojuma apsaimniekošanas uzņēmuma "EKO Rija” vides izglītības komanda.

SIA "Eko Rija" ir SIA "Clean R" meitas uzņēmums, kas 2017. gadā kļuva par iepakojuma ražotāja atbildības sistēmas organizāciju un piedāvā izlietotā iepakojuma apsaimniekošanas sistēmu.
Vides pakalpojumu uzņēmums "Clean R" ir nozares līderis Latvijā, kurš dibināts pirms 75 gadiem. "Clean R” nodarbina vairāk kā 1300 darbinieku, un tas sniedz plašāko vides pakalpojumu klāstu vairāk kā 50 000 klientiem visā Latvijā. Klientiem tiek piedāvāti 40 pakalpojumi atkritumu apsaimniekošanas, īpašumu uzturēšanas, telpu un ēkām piegulošo teritoriju uzkopšanas un labiekārtošanas jomās, kā arī ceļu un koplietošanas teritoriju tīrīšana.
 

< atpakaļ